Active Beauty
HPV a spol: prečo je nutné brať sexuálne prenosné infekcie vážne
Text: Lisa Joham

Informovať a chrániť sa

HPV a spol: prečo je nutné brať sexuálne prenosné infekcie vážne

Skúmanie vlastného tela ako aj tela sexuálnej partnerky či partnera môže byť pre mladých na prahu dospelosti krásne a vzrušujúce. Popritom sa však do cesty stavia jedno pomerne znepokojivé zistenie: výskyt sexuálne prenosných infekcií (STI, z anglického Sexually Transmitted Infections) je aktuálne opäť na vzostupe a vzhľadom na stúpajúcu tendenciu nových infekcií WHO varuje pred tichou a nebezpečnou epidémiou. A má na to zjavne dobré dôvody.

Denne sa celosvetovo sexuálne prenosnou infekciou nakazí viac než milión ľudí. Zákernosť týchto chorôb spočíva v tom, že mnohé STI prebiehajú bezpríznakovo a v najhoršom prípade môžu viesť k neplodnosti, rakovine alebo k život ohrozujúcemu poškodeniu orgánov. Ostatné sú zas pomerne dobre rozpoznateľné podľa vyrážok na pokožke, výtoku, pľuzgierov alebo svrbenia.

V záujme ochrany mladých pred možnými následkami infekcií zohráva dôležitú rolu prevencia prostredníctvom vzdelávania. Gynekologička Dr. Verena Mattle vysvetľuje, s čím by sa mladí mali oboznámiť predtým, ako sa pustia prebádať sexuálny svet.


Ktoré sexuálne prenosné infekcie (STI) sa vyskytujú najčastejšie?

Pri zmienke o sexuálne prenosných chorobách napadne mnohým v prvom rade HIV. Na celom svete však existuje viac ako 30 rôznych STI, ktoré sú prenosné intímnym kontaktom. Najčastejšie sa vyskytujúce bakteriálne STI sú chlamýdiové infekcie, ktoré postihujú predovšetkým mladistvých a mladých medzi 15 a 25 rokom života. Druhou najčastejšou infekciou je gonorea, nazývaná tiež kvapavka.

Ktoré sexuálne prenosné choroby (STI) sú pre mladých ľudí mimoriadne nebezpečné?

Chlamýdie, kvapavka, syfilis, hepatitída typu B, HIV a HPV vírusy sú najnebezpečnejšie, pretože môžu viesť k dlhodobým zmenám v organizme a tiež ku chronickým ochoreniam. Problém je, že mnohé STI prebiehajú asymptomaticky a tak sa môže stať, že pôvodcovia ochorenia zostanú v tele neobjavení a výrazne sa šíria najmä medzi sexuálne aktívnymi mladými ľuďmi. Následky neliečených alebo neskoro zachytených infekcií sú nezriedka skutočne rozsiahle a vážne.

Aké sú príznaky alebo prejavy jednotlivých STI?

Typickým príznakom ochorenia je nepríjemne zapáchajúci a neobvyklý výtok z pošvy, penisu alebo konečníka. Často sa vyskytuje aj pálenie či bolesť pri močení, svrbenie a zmeny na pokožke, napríklad v podobe pľuzgierikov, ako aj bolesti v podbrušku či poruchy krvácania u žien. Príznaky rôznych ochorení nie sú vždy jednoznačné, preto by ste sa pri podozrení na problém mali vždy obrátiť na lekárku či lekára a ťažkosti konzultovať.

Chlamýdie patria k najčastejšie sa vyskytujúcim sexuálne prenosným ochoreniam na svete. Čo je na tejto infekcii také znepokojujúce?

Problém je, že chlamýdie často nespôsobujú žiadne ťažkosti, prebiehajú asymptomaticky. Mnohí častokrát ani nespozorujú, že sa nakazili. Neliečená infekcia však môže prejsť do chronickej formy a viesť k neplodnosti. U mužov môžu baktérie postihnúť aj prostatu, semenníky a nadsemenníky. V závislosti od sexuálnych návykov jednotlivca môžu chlamýdie kolonizovať aj sliznice dutiny ústnej alebo konečník a spôsobiť tam zápaly.

Aké nebezpečné sú HPV vírusy?

Existuje viac ako 100 typov ľudských papilomavírusov. Z toho asi 40 infikuje bunky slizníc genitálií, čo môže viesť k abnormálnym zmenám na bunkách a následne k vzniku rakovinových prekurzorov, rakovine ako aj genitálnych bradavíc. Prenos je možný priamym kontaktom so sliznicou alebo v ojedinelých prípadoch je prenos ochorenia možný aj pri pôrode, z matky na dieťa.

Ako je možné znížiť riziko prenosu sexuálne prenosných infekcií?

Základom je bezpečný sex. To znamená: pri vaginálnom aj análnom styku používajte vždy kondóm, ochránite tak pred možnou infekciou seba, ako aj svojho sexuálneho partnera či partnerku. Ak máte podozrenie na akékoľvek ochorenie, môžete sa nechať na STI vyšetriť. Okrem pravidelných preventívnych sa odporúča aj očkovanie proti HPV, hepatitíde typu A a typu B.